Hatsumi Senseis se narodil 2. prosince 1931 ve městě Noda ve státě Čiba.

Během školních let se vedle bojových umění a divadla intenzivně věnoval sportu a stal se „kapitánem fotbalového týmu“. Během studií na univerzitě Meidži. Pokračoval ve studiu juda a nakonec dosáhl hodnosti judanša . Během svého působení na univerzitě začal také vyučovat judo americké vojáky na nedaleké letecké základně Jokota. Po ukončení studia začal Hatsumi Sensei hledat učitele, aby mohl pokračovat ve studiu bojových umění. Začal trénovat kobudo pod vedením Ueno Chosuiho.

Když mu bylo 26 let, setkal se s Uenovým učitelem Tošitsugu Takamatsu, známým jako „Tygr z Mongolska“. Hatsumi byl přijat za Takamatsuova žáka a strávil patnáct let na ostrově Honšú, kde se od Takamatsua a dalších členů rodiny Takamatsuů učil různým stylům nindžutsu, dále se učil judo, karate šito rjú, aikidó a kobudo.

Takamatsu zemřel v japonském městě Nara v roce 1972 poté, co Hatsumiho povýšil ze studenta na Sókeho a obdaroval ho „veškerým uměním devíti škol“ a samozřejmě svitky velmistra, z nichž tři označil za starobylé školy nindžutsu  a šest samurajských škol bojového umění džiu-džucu.

Hatsumi poté založil Bujinkan Dojo v japonském městě Noda, aby mohl devět škol vyučovat další studenty. v roce 1982 poprvé navštívil Spojené státy a od té doby se účastnil každoročních setkání Tai Kai (shromáždění) po celém světě. Po ukončení studia pracoval také jako fyzioterapeut a také byl předsedou Sdružení japonských spisovatelů. Byl autorem časopisu o bojových uměních Tetsuzan, který byl „distribuován v 18 zemích.