Uplatnění v oborech

Využití Bujinkanu v ozbrojených složkách

Stejně jako jiná bojová umění, i Bujinkan vyhledávají a trénují příslušníci ozbrojených složek. Zde je shrnující pohled jednoho z nich:

„Využití Bujinkanu v tomhle odvětví je vlastně spjato s pohledem na realitu. I když ostatní bojové sporty jsou velmi, velmi tvrdé, mají pořád pravidla, nepoužívají zbraně atd. Tedy o trénink úplné reality zde nejde, vlastně trénovat úplnou realitu ani nejde, spíš se k ní přibližovat. V Bujinkanu se učí, že nic není nemožné, tedy naprosto vše se může stát, a to i v reálném boji. Což je velmi důležité pochopit především u ozbrojených složek, že v boji se může stát cokoli. Bujinkan je tedy velmi reálný. Učí vás jiného pohledu na věc, co se boje týče, nikdy třeba nemůžete vědět, kdo proti vám v reálném konfliktu použije zbraň, jestli muž, žena, možná dítě. Tedy kdybyste brali ohledy na pohlaví nebo věk, dojde velice snadno k podcenění, což může ohrozit na životě jak vás samotné, tak i ostatní okolo vás!

Bujinkan je velmi staré válečné umění a trénuje se mimo jiné i ve starověkém brnění. To někteří lidé odsuzují, že dnes už to není v podstatě k ničemu a jedná se pak spíše o historické šermíře. Ale nepoužívají se u ozbrojených složek balistické vesty a přilby? Nebo protiúderové komplety? No a jak velký je rozdíl mezi touhle výstrojí a starou zbrojí „yoroi“? Není v tom rozdíl žádný, kryjí stále stejná místa jako v dobách minulých, jen se liší v použitých materiálech, protože doba se vyvíjí a stejně tak i zbraně.

V Bujinkanu se také učí nefixovat se na zbraně, což je velmi důležité, jelikož mít zbraň je jen momentální výhoda, která se může velmi rychle změnit! Tedy pokud máte zbraň, neznamená to, že s určitostí dopadne konflikt ve váš prospěch. To je docela důležité chápat!“